اهمیت و چگونگی ورود صنعت بسته بندی در زندگی بشریت

بسته بندی شامل آماده سازی و قرار دادن کالا ها در آن، به منظور انتقال کالا و حمل و نقل، قرار دادن در انبار، توزیع، فروش و …محسوب می شود.در اصل بسته بندی مانع از خراب شدن کالا و آسیب رسیدن به آن می باشد.اگر کالایی وجود نداشته باشد بسته بندی به تنهایی معنی نخواهد داشت.امروزه روز صنعت بسته بندی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا با پیشرفت روز افزون در تمامی عرصه ها وجود بسته بندی یک امری الزامی است.شما در تمامی عرصه ها از تکنولوژی گرفته که شامل لپ تاپ، موبایل و… می شود تا خوراک و مواد غذایی که جزء نیاز های اولیه بشریت می باشد به راحتی می توانید بسته بندی های استفاده شده را ببینید.در ادامه به تاریخچه ی بسته بندی، اهداف و انواع آن می پردازیم.

تاریخچه بسته بندی :

بر اساس مستندات موجود در روند زندگی بشریت، بسته بندی هنگامی وارد جامعه انسانی شد، که زندگی یکجانشینی را آغاز کردند.در آن زمان هنگامی که انسان ها از زندگی کوچ نشینی وارد زندگی یک جا نشینی شدند، وسیله ای برای انتقال مواد غذایی که مانع از آسیب رسیدن و خرابی آن شود به خوبی احساس می شد.در آن زمان بود که بشریت بسته بندی را وارد زندگی خود کرد.

بعد از گذشته سال های متوالی، در زمان  انقلاب صنعتی با افزایش روز افزون تولیدات، اهمیت صنعت بسته بندی فراتر از حد انتظار رسید.می توان گفت انقلاب صنعتی نقطه عطف صنعت بسته بندی نیز بود.

همان گونه که گفته شد، امروز روز با پیشرفت روز افزون و همه جانبه علم و تکنولوژی، صنعت بسته بندی محصولات صنعتی_تجاری به یک صنعت قدرتمند . پر اهمیت در آمده است.

4 هدف موجود در صنعت بسته بندی عبارت است از :

بسته بندی یکی از مباحث مهم موجود در تولید و ارائه محصول به مخاطبان خود نیز به حساب می آید.اگرچه اولین و مهمترین کاربرد بسته بندی، حفظ و نگهداری محصول است اما عوامل دیگری نیز موجود است که در اهداف بسته بندی قرار دارد و متناسب با کالا محصول مورد نظر خود باید این اهداف را برای خود اولویت بندی کنید.

امروزه بسته بندی به یک دانش ویژه تبدیل شده است و با یادگیری این دانش شما می توانید به نسبت هزینه ای که می خواهید برای بسته بندی محصول خود انجام دهید، به درستی صورت گیرد.

1.حفظ و نگهداری کالا :

اولین هدف برای بسته بندی را می توان حفظ و نگهداری کالا را نام برد.شما متناسب با کالای مورد نظر خود بسته بندی را انتخاب می کنید تا کمترین آسیب را به کالا های شما وارد کند، به طور مثال برای بسته بندی کالا های شکستنی و یا دارویی از متریالی با درجه حرارت بالاتری استفاده می شود اما برای کالاهایی مثل خودکار، دفترچه و… می توان به یک بسته بندی معمولی اکتفا کنید.

2.اطلاع رسانی و معرفی کالا :

می توان یکی دیگر از اهداف بسته بندی را اطلاع رسانی و معرفی کالا نام برد.شما می توانید بر روی بسته بندی خود اطلاعات کاری و نوع فعالیت خود را نیز چاپ کنید.در اصل شما چگونگی استفاده از کالا و یا از چه نوع موادی تشکیل شده است را بر روی بسته بندی چاپ کنید تا مخاطبان خود با خاطری آسوده از آن استفاده کنند.همچنین شما می توانید جواز و یا هر نوع از فعالیت خود که بر روی کیفیت و یا قیمت کالا اثر دارد بر روی بسته بندی چاپ کنید تا باعث جلب رضایت مشتری شما شود.

3.بازاریابی و تجارت :

در اصل بسته بندی می تواند به عنوان اهرمی میان مصرف کننده و تولیدکننده عمل کند و جزء یکی از عوامل مهم در بازاریابی و جذب مشتری برای شما به حساب می آید.اگر شما بتوانید کسب و کار خود را با تولید محتوایی جذاب بر روی بسته بندی هایتان معرفی کنید، بر جذب مخاطبان و رونق بخشیدن به کسب و کارتان بسیار تاثیر خواهد داشت.

4.امنیت کالا :

یکی دیگر از دلایل استفاده از بسته بندی، امنیت کالا می باشد.در زمان انتقال کالا بسته بندی باعث به وجود آوردن امنیت برای کالا ها خواهد شد.البته متناسب با نوع کالا، جنس و لایه های بسته بندی برای حفظ امنیت کالا با هم متفاوت است.هر چه در زمان انتقال کالا کمتر آسیب ببیند، شما ضرر کمتری خواهید کرد پس در هزینه ی بسته بندی خود صرفه جویی نکنید.

انواع بسته بندی :

1_ بسته بندی ها بر اساس کالا ها انواع مختلفی دارد.

2_ بسته بندی اولیه که در تماس مستقیم با محصولات است.

3_ بسته بندی ثانویه یا مرحله دوم که برای جداسازی محصولات از هم جدا می شود.

4_ بسته بندی نهایی که از استحکام بالایی برخوردار است و به منظور حفاظت از کالا در پروسه حمل و نقل، توزیع و فروش قرار می گیرد.

تاثیر بسته بندی در عرصه ی چاپ و تبلیغات :

امروزه در صنعت تبلیغات از ابزار های متنوعی چون کاتالوگ، بروشور، تراکت، تلویزیون و… استفاده می کنند تا بتوانند در بهترین شرایط کسب و کار خود را به مخاطبان خود معرفی کنند.بسته بندی یکی دیگر از ابزار های موجود برای معرفی کسب و کار خود نیز وجود دارد.شما می توانید با چاپ طرح و محتوای مناسب بر روی بسته بندی خود کسب و کار خود را معرفی کنید و باعث جذب مشتریان بیشتری شوید.اگر می خواهید طراحی موجود بر روی بسته بندی خود را با ایده ها و قلم خود انجام دهید، بهتر است که ذهن خود را با تمرین های مداوم خلاق تر از قبل کنید.شما می توانید راه های پرورش ذهن را در مقاله ی تاثیر طراح خلاق بر محصولات چاپی نیز مطالعه کنید.

خلاقیت در بسته بندی فست فود

سامانه چاپ آنلاین مقوا تمام تلاش خود را می کند تا شما بتواند هر آنچه که در عرصه ی صنعت چاپ و بسته بندی احتیاج دارید در کمترین زمان بدست آورید.همچنین خوشحال می شویم تا نظرتان را راجب این مقاله برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *