تاثیر رنگ های سرد بر زندگی و کسب و کار

سبز، آبی، بنفش و هرگونه تغییر ما بین این دست از رنگ‌ها، به عنوان رنگ‌های سرد شناخته می‌شوند. بطور کلی رنگهای سرد، به عنوان انتخابی مناسب برای تاثیر رنگ در تبلیغات کاملا آرام‌تر، حرفه‌ای‌تر و نسبت به رنگ‌های گرم محتاط‌تر هستند.

انتخاب رنگ های سرد، حس آرامش و تسکین را انتقال می‌دهد و باعث بزرگ تر به نظر رسیدن فضای موجود می شود. ایرادی که به رنگ های سرد چرخه‌ی رنگ می‌گیرند، این است که فضا را سردتر از آنچه هست نمایش می‌دهد و باید با فضاهای آزاد منطبق شود. رنگ های سرد باعث ایجاد اثرات منفعل(غیر فعال) در مغز می شود که احساس رضایت، آرامش و سکون تولید می‌کند.

تاثیرات روانشناسی رنگ های سرد :

تمام رنگ های اصلی مفهوم و تاثیرات متفاوتی دارند که در این جا به چند نمونه از تاثیرات رنگ های گرم اشاره شده است. 

1. سبز :

این مورد احساسات مختلفی را به مخاطب منتقل می‌نماید. از جمله : وفور نعمت، تعادل، آرامش، باروری، شانس خوب، رشد، سازگاری، سلامت، پول، طبیعت، آغازی نو و آرامش. این رنگ اصولا انرژی را کاهش داده و فردی که تماشاگر آن است را در حالتی امن قرار می‌دهد.

خصوصیات افرادی که به رنگ سبز علاقه دارند:

اگر سبز رنگ مورد علاقه شماست، شاید برخی از خصوصیات شخصیتی شما به ترتیب زیر باشد:

شما فردی واقع بین، فروتن و عاشق طبیعت هستید.شما با ثبات و متعادل هستید یا به دنبال تعادل می‌گردید. اگرچه در حین جستجوی این تعادل ممکن است آشفته و مضطرب شوید.علاقه به سبز به این معنی است که شما مهربان، بخشنده و دلسوز هستید و در زمان بحران خوب است که اطرافتان این رنگ وجود داشته باشد تا مشکل حل شود. شما گل و گیاهان زیادی دارید و از آن‌ها مراقبت می‌کنید، با این حال باید مراقب باشید که در حال مراقبت از دیگران به نیاز‌های خود بی توجهی نکنید. شما باهوشید و عاشق یادگیری. به سرعت مفاهیم جدید را درک می‌کنید.

2.آبی :

رنگ آرامش، صلح و امنیت است. آبی آخرین رنگ از سه رنگ اصلیRGB ، که ما در طراحی های دیجیتالی در ترکیب رنگ های مختلف از آن استفاده می کنیم، را می سازد. آبی به دلیل اینکه حس آرامش و دوستی را القا می کند، به عنوان رنگ اصلی مورد استفاده‌ی شبکه های اجتماعی محبوب مردم یعنی فیس بوک و توئیتر قرار گرفته است. از رنگ آبی، هم به عنوان رنگ های پیش زمینه و هم رنگ های تاکیدی می توان استفاده نمود.

آبی رنگی است که مردم با آن به راحتی ارتباط برقرار می کنند. البته می‌توانیم بگوییم که این رنگ، یک رنگ مردانه نیز هست. از آبی تیره تر در رنگ متن استفاده می شود. از رنگ های تیره تر در چرخه‌ی رنگ بیشتر برای وب سایت های شرکتی استفاده می شود. آبی به آب و آسمان نیز ارتباط دارد که به وب سایت شما حس طبیعت را منتقل می‌کند .

خصوصیات افرادی که به رنگ آبی علاقه دارند:

افرادی که از رنگ آبی تیره استفاده می کنند، افرادی قابل اعتماد و دارای اعتماد به نفس بالا هستند.افرادی که از رنگ آبی روشن استفاده می کنند، بسیار آرام، ساکت و وفادار می باشند.این افراد قبل از انجام هر کاری به خوبی فکر می کنند و شرایط محیطی باعث تحریک پذیری آن ها نمی شود.افرادی که به رنگ آبی علاقه دارند، در مورد مسئولیت هایی که دارند بسیار جدی و سخت گیر هستند، بسیار وسواس هستند و دوست دارند همه چیز سازماندهی و مرتب شده و سرجای خودش باشد.در جمع های دوستانه رفتاری صمیمانه از خود نشان می دهند ولی با غریبه ها به راحتی دوست نمی شوند.این افراد بسیار احساساتی هستند و زیاد به گذشته فکر می کنند.

3.بنفش _ ارغوانی:

رنگ بنفش ترکیبی از طیف رنگ های گرم و سرد یعنی عشق و آرامش، رنگ های قرمز و آبی می باشد. بنفش از قدیم نماد اشراف، قدرت و ثروت بوده است. بنفش همچنین به ترویج حس خلاقیت و قوه‌ی تخیل کمک می‌کند، زیرا این رنگ غالب در طبیعت نیست. از رنگ بنفش استفاده‌های گوناگونی می شود. سایه های سبک، که خیلی نرم و ظریف است می تواند یک حس رمانتیک ایجاد کند. سایه های تیره تر احساس سنگین تر و دمدمی مزاج بودن را القا می کند و در بعضی مواقع حس بی ثباتی و سر سختی را می‌دهد.

خصوصیات افرادی که به رنگ بنفش علاقه دارند:

افرادی که از رنگ بنفش یا رنگ ارغوانی استفاده می کنند افرادی خودخواه با تفکرات درونی هستند. آن ها به چیزهایی که دیگران فکر می کنند اهمیت نمی دهند. این افراد ایده ها یا باورهایی را که با نظر آن ها متفاوت است به سختی قبول می کنند.افرادی که رنگ بنفش را دوست دارند از اقلام لوکس استفاده می کنند و می خواهند که همیشه بهترین باشند.آن ها کاریزماتیک و جذاب هستند، دوست دارند مستقل باشند و افراد مغروری هستند که از کسی کمک نمی گیرند.

فرق بین رنگ بنفش و ارغوانی:

رنگ بنفش به انگلیسی Violet و بنفش ارغوانی به انگلیسی Purple از انواع رنگ بنفش هستند؛ رنگ بنفش ویولت به رنگ آبی نزدیک تر است و رنگ بنفش ارغوانی به رنگ قرمز نزدیک تر می باشد.

رنگ ها نشانه چی هستند؟

رنگ سبز نشانه :

در ژاپن، سبز به عنوان رنگ زندگی ابدی در نظر گرفته می شود.مردم در اسکاتلند، از رنگ سبز به عنوان علامت افتخار استفاده می کردند. رنگ سبز به عنوان رنگ روز یکشنبه شناخته می شود. در ادیان مختلف، سبز رنگی است که با قیام و تجدید حیات همراه است .در چین، سبز نشانه ی خیانت باشد، وقتی مردی کلاه سبز به سر دارد یعنی همسرش به او خیانت کرده است.

رنگ آبی نشانه :

53٪ از پرچم های جهان دارای رنگ آبی هستند. یونانیان بر این باورند که رنگ آبی، افراد را از گزند شیطان، دور نگه می دارد.آبی تیره، رنگ عزاداری در کشور کره جنوبی است.خدای کریشنا پوست آبی رنگ دارد. در طراحی دکوراسیون بیشتر شرکت ها، دفتر کار ها و بیمارستان ها در جهان، از رنگ آبی استفاده می شود.

رنگ بنفش نشانه :

 بنفش نشان دهنده سیاره مشتری است .در طول تاریخ لباس های به رنگ بنفش توسط افراد ثروتمند و با نفوذ جامعه استفاده شده است.نیروهای ایالات متحده قلب بنفش را به سربازان مجروح شده در جنگ اهدا می کنند. در تایلند بنفش رنگ عزاداری برای بیوه ها محسوب می شود.بنفش، رنگ سلطنتی سزار بود.

مقوا را دنبال کنید تا مطالبی جذاب و آموزنده را بخوانید تا در راه کسب و کار و زندگی شما موثر باشد. در ادامه به بررسی تاثیر رنگ های گرم و سرد در تبلیغات و محصولات تبلیغاتی ( کارت ویزیت ، تراکت ، سربرگ و …) می پردازیم.

همچنین شما می توانید با مطالعه کارت ویزیت و ویژگی های آن و با استفاده از این مقاله کارت ویزیت باب سلیقه خود را تهیه کنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *