سربرگ چیست؟

سر برگ، برگه ای است که برای نگارش نامه های رسمی مورد استفاده قرار گرفته و شخص حقیقی یا حقوقی با نوشتن متن مورد نظر روی سربرگ خود ضمن هویت بخشی بصری به مکاتبات به گونه ای اعتبار و اصالت متن را نیز به خواننده آن منتقل می نماید.

یک سربرگ دارای اجزاء مهمی چون آرم و نشان و نام و زمینه فعالیت و محل درج تاریخ و شماره و پیوست و در پایین برگه آدرس و تلفن باشد.  ( به هیچ عنوان نباید به محل درج پیام های تبلیغاتی شخص تبدیل گردد ) دارنده سربرگ می تواند از آن برای مصارف گوناگون اعم از متن های رسمی همچون مکاتبات اداری . صدور پیش فاکتور و یا برای درج قرارداد ها استفاده نماید.

ابعاد سربرگ به چه صورت است؟

ابعاد در دو قطع A4 و یا A5 چاپ می شود. اوراق مشابه در ابعاد کوچکتر مانند A6 یا B6، به صورت سر  چسب شده اغلب به عنوان یادداشت مورد استفاده قرار می گیرد. نکته قابل ذکر در مورد ابعاد این است که با توجه به محدودیت ابعاد کاغذ سربرگ و ماشین چاپ منظور از ابعاد A4  ابعاد تقریبی ۲۹ × ۲۱ سانتیمتر است که معمولا حدود ۵ تا ۸ میلیمتر کوچکتر از ابعاد واقعی A4 یعنی (۲۹٫۷ × ۲۱) می باشد .

طراحی سربرگ :

طراحی سربرگ از طریق نرم افزارهای گرافیکی صورت می ‏گیرد که در اینجا به شرح چگونگی طراحی آن می‏ پردازیم:

1.   ابتدا باید طرح را بر روی یک کاغذ کشیده و سپس در برنامه Word تایپ و طراحی نمود. قسمتی از سربرگ باید برای درج لوگو، نام، آدرس و اطلاعات تماس شرکت اختصاص داده شود.

2.   در صورتی که نام شرکت به فعالیت آن شباهتی ندارد، می ‏توان از یک جمله یا شعار تبلیغاتی کوتاه استفاده نمود.

3.  در برنامه Word می ‏توان با استفاده از قسمت Template، قالب سربرگ را مشخص و طراحی کرد. سپس یک سند دیگر باز و عنوان Template را در آن ذخیره نمود.

4.   برای درج قسمت هدر می‏توانید بر روی Insert کلیک کرده و یک هدر خالی ایجاد نمایید. در انتهای منوی کشویی Header نیز بر روی Edit header کلیک کنید و تمامی اطلاعات شرکت از قبیل آدرس، نام شرکت، شماره فکس، آدرس وب و … را تایپ نمایید.

5.   برای درج لوگوی شرکت بر روی سربرگ می‏توان مجددا به قسمت insert رفته و از طریق image، آرم تجاری شرکت را وارد کنید.

6.   اندازه و مکان قرار گیری لوگو باید با سربرگ متناسب باشد. پ آن را نیز می ‏توانید خودتان تعیین کرد.

7.   برای افزودن سایر اِلمانهای بصری می‏توان از خطوط افقی جداکننده راست به چپ (در زیر Header) استفاده نمود. سپس بر روی منوی کشویی shapes در برگه insert کلیک و در بخش line، بر روی گزینه اول کلیک کرد. با این کار می‏ توان رنگ و ضخامت لوگو را در سربرگ مشخص کنید.

علاوه بر روش فوق الذکر، یک شیوه دیگر نیز برای طراحی وجود دارد. در این روش از نرم افزار فتوشاپ استفاده می ‏شود.

مقوا را دنبال کنید تا سربرگ هایی با طرح های مورد نظر خود را تهیه کنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *