قواعد طراحی و سفارش محصولات چاپی

چاپ افست فرم عمومی :

فرم عمومی به مجموعه‌­ای از فایل‌­ها گفته می‌­شود که در یک فرم چاپی کنار هم بسته شده و چاپ می‌­شوند. هزینه­‌ی چاپ در فرم عمومی بسیار پایین‌­تر از فرم اختصاصی می‌­باشد اما در فرم عمومی فایل‌­ها نسبت به رنگ تفکیک نمی‌­شوند و رنگ‌­ها ممکن است تا ۱۵% نسبت به رنگ­‌هایی که در یک مانیتور استاندارد و کالیبره مشاهده می­‌کنید اختلاف داشته باشند.

مواد اولیه‌­ی ما از جمله کاغذ، روکش­‌ها، مرکب و … با توجه به موجودی بازار خریداری شده و همیشه دچار تغییرات هستند. به علت این تغییرات در مواد اولیه و همچنین تفاوت میانگین رنگی در فرم­‌های مختلف چاپی، سری به سری چاپ ممکن است تا ۳۰% با هم از لحاظ رنگی اختلاف داشته باشند. مثلا اگر شما یک کارت ویزیت را چاپ و پس از یک هفته مجددا همان کارت را سفارش دهید، ممکن است رنگ‌­های آنها باهم، اختلافی محسوس داشته باشند.

کلیه سایزهای ارائه شده در قالب‌ها و راهنمای محصولات، سایز فایل دریافتی از شما می‌­باشد و سایز محصول نهایی بسته به نوع خدمات درخواستی شما (سلفون، لمینت، دورگرد و …) تغییر خواهد کرد. تمامی محصولات بین ۳% تا ۷% پرتی یا باطله خواهند داشت.

چاپ افست اختصاصی :

اگر سفارش چاپی شما در فرم­‌های عمومی نیست و یا دارای خدمات خاص (کاتالوگ، کتاب، مجله، ساک دستی و …) می­‌باشد و یا اینکه در فرم­ عمومی وجود دارد ولی به علت حساسیت رنگ و سایز قابلیت پیاده‌­سازی در فرم عمومی را ندارد جزء سفارشات اختصاصی می­‌باشند. جهت استعلام قیمت این موارد می‌­توانید با اپراتورهای بخش چاپ تماس گرفته و پس از مشاوره و اخذ قیمت، فایل‌­های چاپی خود را ارسال نمایید. همچنین جهت تضمین رنگ می­‌توانید نمونه‌ی چاپ شده را برای ما ارسال کنید تا رنگ فرم چاپی را بر آن اساس تنظیم شود.

نکات مهم در طراحی محصولات چاپی :

1.فایل­‌های شما می­‌بایست با فرمت JPG و یا PDF (بصورت لایه بسته) ارسال شوند.

2.از موارد رنگی غیر از CMYK و یا ترکیب­‌های رنگی ۱۶ Bit استفاده نکنید. چون ممکن است رنگ نهایی تا ۶۰% با فایل ارسالی شما متفاوت باشد.

3.رزولوشن یا کیفیت کلیه فایل‌­ها باید DPI 300 باشد. در صورت استفاده از رزولوشن­‌های کمتر مسئولیت عدم کیفیت چاپ، به عهده مشتری می­‌باشد. (غیر از فایل‌­هایی که طول یا عرض آن از ۸۰ سانتی متر بزرگتر باشد مثلا استند ایکس)

4.در چاپ روی انواع کاغذ کتان به دلیل بافت‌­دار بودن، از رنگ‌­های تنپلات (رنگ پر که بصورت یکنواخت کل یا قسمتی از طرح را در بر گرفته) استفاده نکنید. چون ممکن است دچار پشت‌زدگی و کچلی شود. در صورت استفاده از رنگ‌­های تنپلات در روی کتان مسئولیت چاپ به عهده‌­ی مشتری می‌باشد.

5.در طرح شما، نوشته‌­های مشکی رنگ باید به صورت مشکی تک‌­رنگ (C=0, M=0 , Y=0 , K=100) باشند.

6.تیک پرینت مسئولیتی در قبال خوانا بودن QR Code ندارد. در صورت استفاده ازQR Code حتما از رنگ مشکی تک‌رنگ (C=0, M=0 , Y=0 , K=100) استفاده کنید تا درصد صحت و خوانا بودن آن بیشتر شود.

7.در محصولاتی که دارای یووی موضعی (برجستگی) می­‌باشند احتمال خطا و جابجایی یووی تا ۱ میلی­‌متر وجود دارد.

8.حتما حاشیه­‌های امن برش (فاصله متون و قسمت‌­های مهم طراحی از کناره­‌های کار) را در طراحی خود رعایت کنید. توصیه می‌شود نکات اختصاصی و قالب­‌های طراحی هر محصول را قبل از طراحی مطالعه نمایید.

نکات اصلی برای طراحی تراکت

۱. شناشایی مخاطب :

بررسی کنید تا مخاطبان خود را بهتر بشناسید. پیام و چگونگی گفتار خود را متناسب با مخاطبانتان انتخاب کنید. برای مثال شما می خواهید تراکتی برای علاقهمندان به لوازم ورزشی تهیه کنید .ممکن است دیگران حتی نیمی از نوشته ها و توضیحات تراکت را درک نکنند که این موضوع مهم نیست، زیرا این افراد احتمالا علاقهای به ورزش ندارند.

۲. استفاده از عنوان جذاب در تراکت :

برای پیدا کردن یک عنوان مناسب برای تراکت خود، خوب فکر کنید. این عنوان ها باید جذاب و مرتبط به کسب و کار شما باشند. با خواندن عنوان تراکت، خواننده باید دریافت درستی از آنچه شما انجام میدهید به دست آورد.

۳. یک گام جلوتر بودن از رقبا :

بازگو کردن راهها یا دلایلی که نشان می دهد شما انتخاب بهتری از رقبای خود هستید. این موارد را با حروف بزرگتر و برجسته، در میان صفحه قرار دهید.

۴. تهیه فهرستی از برتریها :

حداقل ۵ برتری که خدمات یا محصول شما برای مشتری فراهم میکند را با روشنترین روش ممکن فهرست کنید. این راه سریع ترین روشی است که شما با بهکارگیری آن، میگویید که چرا مشتری باید شما را انتخاب کند.

۵. استفاده از تصاویر و شکلها :

تصاویر تأثیر فوقالعادهای در طراحی تراکت دارند مخصوصاً اگر شما قصد دارید با این روش، محصولات خود را معرفی و تبلیغ کنید. استفاده از تصاویر باکیفیت و شکلهای قابلتوجه، اثربخشی شکلهای دیگر و همچنین برندتان را تکمیل میکند و به شما این اطمینان را میدهد که تراکت شما به حد کافی جذاب و گیراست. بهعلاوه، اگر انتظار دارید که مردم تراکت شمارا بردارند و بخوانند پس استفاده از تصاویر و شکلهای باکیفیت بسیار ضروری است.

۶. سازماندهی اطلاعات تراکت :

به کارگیری نکته های کوتاه، جملات دسته بندی شده و این فوگرافی در یک تراکت ، اطلاعات شما را به گونه ای ساماندهی می کند که بسیار آسان تر قابل خواندن باشند.

۷. تاثیر مختصر نویسی در تراکت :

در یک تراکت بهتر است که پیامتان را به نکته های ضروری که می خواهید به مشتری انتقال دهید، کوتاه کنید. اگر مشتریان به اطلاعات بیشتری نیاز دارند، می توانید آنها را به نشانی، شماره تلفن و یا وبسایت شرکت خود هدایت کنید.

۸. برجسته کردن پیشنهادها و تخفیفهای ویژه در تراکت :

چنانچه هرگونه محصول یا تخفیف ویژهای دارید، آنها را در تراکت خود برجسته کنید. این کار انگیزه مشتری برای اینکه همین الان با شما تماس بگیرد را افزایش می دهد.

۹. قرار دادن اطلاعات تماس در پایین تراکت

برجسته ترین موارد در عنوان تراکت نوشته می شوند و آخرین چیزی که خواننده می بیند، نام کسب و کار شما و راه های تماس با شما است که باید آن را به خاطر بسپارد.

۱۰. ترغیب مشتری برای تماس با شما :

نگذارید که خواننده زمان را از دست بدهد. از واژه هایی در تراکت استفاده کنید که خواننده را ترغیب کند که برای سفارش، زودتر با شما تماس بگیرد یا به وبسایت شما مراجعه کند. مطمئن شوید که مشتریان شما می دانند که این تنها یک تبلیغ نیست و شما می خواهید که با آنها تماس داشته باشید.

۱۱. ویرایش نوشتار در تراکت :

نه تنها خودتان باید نوشته های خود را ویرایش کنید، بلکه بهتر است یک یا دو نفر دیگر هم نوشته شما را بخوانند. زیرا یک اشتباه نگارشی یا پس و پیش شدن یک شماره از تلفن شما، می تواند تراکت شما را بیارزش کند.

محصولات چاپی در معرفی شما بسیار موثر هستند در این مقاله به موارد کلی از طراحی و نکات تاثیر گذار در تراکت پرداختیم.در ادامه به نکات کلیدی در طراحی دیگر محصولات چاپی می پردازیم.

منبع : تیک پرینت ، نیک پرینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *