مراحل رسیدن به یک چاپخانه آنلاین موفق

چگونه می توان باور کرد، کاری هم چون چاپخانه و چاپ که کاری فیزیکی و حضوری است، چه طور امکان دارد که به صورت آنلاین صورت گیرد و شما بدون هیچگونه دغدغه ای می توانید به صورت آنلاین محصولات چاپی خود را تهیه کنید.

چاپ آنلاين به شما اين امکان را مي دهد که از جغرافياي چاپخانه خود خارج شويد و از نقاط مختلف شهر و کشور سفارش چاپ بگيريد. کاري که مجموعه هايي مثل نقش الماس، چاپ انعکاس، طراحان آزادي و امثال آنها انجام مي دهند. اگر قصد داريد وارد همچين ماجرايي بشويد، اين مقاله فوقش نيم ساعت وقت شما را مي گيرد، اما بدون شک به خواندنش ميارزد. چون سير تا پياز داستان و نتيجه 3 سال تجربه عملي و بررسي چندين چاپخانه آنلاين موفق دنيا و ايران، به زبان ساده و خودماني نوشته شده است.

7 گام اساسي براي موفقيت در چاپ آنلاين

بررسي پيشينه چاپخانه هاي موفق در فضاي آنلاين، نشان مي دهد که آنها در استفاده از فرصت چاپ آنلاين، 7 گام زير را طي کرده اند:

1_تعيين استراتژي ورود به بازار

2_طراحي فرايندهاي کسب و کار

3_طراحي هويت برند

4_خريد نرم افزار، طراحي سايت و اپليکيشن چاپ آنلاين

5_طراحي نقشه سفر مشتري

6_جذب و آموزش منابع انساني

7_بازاريابي آنلاين و آفلاين

گام اول: تعيين استراتژي ورود به بازار چاپ آنلاين

يک استراتژي خوب براي ورود به بازار چاپ آنلاين با طي کردن 3 مرحله زير بدست مي آيد:

1.بخش بندي بازار

2.هدف گذاري بازار

3.جايگاه يابي در بازار

4.خوب ببينيم که اين مراحل چه هستند.

5.بخش بندي بازار چاپ آنلاين

قبل از ورود به هر بازار بايد بتوانيد آن بازار را بخش بندي کنيد. بسته به نوع فعاليت اين بخش بندي مي تواند بر اساس پارامترهاي مختلفي انجام شود. براي چاپ آنلاين بخش بندي زير مي تواند مناسب باشد:

بخش بندي بر اساس نوع مشتري: مصرف کننده نهايي يا همکار

بخش بندي بر اساس منطقه و محدوده جغرافيايي: مثلا بازار کرج

بخش بندي بر اساس نياز بازار: مثل چاپ بنر، چاپ فرم هاي عمومي و …

بخش بندي بر اساس اندازه مشتري: کسب و کارهاي کوچک يا سازماني هاي بزرگ دولتي يا خصوصي

بعد از بخش بندي بازار نوبت مي رسد به انتخاب يک بخش خاص به عنوان هدف. هر چه هدف دقيقتر باشد، نتيجه بهتري خواهيد گرفت. به طور مثال «بازار چاپ بنر تهران پارس» مي تواند يک بخش بندي خوب باشد.

سوال اين است که مشتريان بر اساس چه پارامترهايي شما را با رقيب هايتان مقايسه مي کنند. اين پارامترها را ليست کنيد و هم به خودتان و  هم رقيبهايتان نمره بدهيد. به نظر نگارنده اين نوشته، پارامترهاي زير مهمتر از بقيه هستند:

قيمت چاپ

تنوع محصولات چاپي

سهولت سفارش گيري

سرعت چاپ و تحويل

کيفيت چاپ و متريال

بسته بندي محصولات چاپ شده

خدمات تکميلي مثل طراحي

در گام بعدي اين مورد را در يک جدول بگذاريد و به رقباي خودتان بر اساس آن امتياز بدهيد.

نکته مهم:

استراتژي ورود به بازار شما حتما بايد فقط يکي از حالت هاي زير باشد. دقت کنيد که انتخاب استراتژي حد وسط محکوم به شکست در بازار است.

1_محصول استاندارد و ارزان با عرضه گسترده

2_محصول لاکچري و گران با عرضه محدود

3_محصول سفارشي ويژه مشتريان خاص

گام دوم: طراحي فرايندهاي چاپ آنلاين

مديريت بر اساس فرايندها اين روزها حرف اول را ميزند و سبک هاي مديريت وظيفه اي ديگر کارايي لازم را ندارند. فرايندها مجموعه از فعاليت ها هستند که يک يا چند ورودي دارند و خروجي آنها براي مشتري ارزش ايجاد ميکند. به زبان ساده فرايندها به ما مي گويند که کارها را به چه شيوه اي انجام بدهيم.

گام سوم: طراحي هويت برند چاپخانه آنلاين

هرچيزي يک هويتي بايد داشته باشد وگرنه ما در ارتباط با آن تکليف خود را نمي دانيم. برند هم همينطور است. برندهاي مطرح دنيا مثل بنز، کوکاکولا و استارباکس سالهاست که بر روي هويت برند خود کار ميکنند و همانطور که ميدانيد برند آنها با ارزش ترين دارايي آنهاست.

هويت برند چهار جزء دارد:

1_تمايز: اينکه مشتري شما بتواند شما و محصولتان را از نمونه هاي مشابه تشخيص دهد. يک نام متمايز، رنگ مشخص و بسته بندي منحصربفرد مي تواند در اين زمينه به شما کمک کند.

نکاتي براي انتخاب يک دامنه متمايز

براي انتخاب دامنه و معرفي سايت به مشتريان هم نياز به يک نام داريد. يک نام يکتا که در زمينه چاپ تا بحال استفاده نشده باشد. در انتخاب نام به نکات زير دقت کنيد:

اگر کسي از شما بپرسد که معني اين نام چيست، معلوم مي شود که آن نام مناسب نيست

دنبال اسامي دهان پر کن و خيلي زيبا نباشيد

ترجيحا به نام شرکت و برند شما در فضاي آفلاين مرتبط باشد

حواستان به سئو (بهينه سازي براي موتورهاي جستجو) باشد چون نام دامنه تاثير گذار است. چند مثال خوب: Alochap، Chap123، Chapchi

2_مرتبط بودن: شخصيتي که براي برند خود ميسازيد بايد با زمينه کاريتان ارتباط معناداري داشته باشد. براي مثال دو مجموعه چاپ آنلاين را در نظر بگيريد که نام يکي «ايران کهن» است و ديگري «الوچاپ». به نظر شما برند کدام يک با موضوع چاپ ارتباط بيشتري دارد؟!

محبوبيت برند: برندي که محبوب نباشد برند نيست! متاسفانه در کشور ما طبيعي است که کمپاني ها و محصولات مختلف را با تبليغاتي خوش رنگ و لعاب معرفي ميکنند اما در عمل هيچ خبري از کيفيت و تعهد نيست.  در نهايت شاهد برندهايي هستيم که بدون آنکه محبوب باشند همه مردم آنها را ميشناسند مانند سايپا و پرايد.

3_برند آگاهي: يک برند موفق در حافظه مردم جا ميگيرد، طوريکه وقتي به خدمات آن نياز پيدا ميکنيد فورا نام و شعار آن برند جلوي چشمتان ظاهر مي شود.

نکته: اگر شما به تازگي پروژه چاپ آنلاين خود را استارت زده ايد (سايت چاپ آنلاين خود را طراحي کرده ايد و در حال تعريف محصولات هستيد)، پيشنهاد ميکنم که يک نام داخلي مناسب براي آن انتخاب کنيد. منظورم نامي نيست که به مشتريانتان مي گوييد، يک نام داخلي بگذاريد مثلاً بگوييد «پروژه آلفا». چون وقتي کارکنان شما مي خواهند راجع به اين پروژه صحبت کنند به جاي اينکه بگويند چاپيروس يا هر چيز ديگري، نام آن را به کار مي برند.

گام چهارم: طراحي قيف مارکتينگ و نقشه سفر مشتري

از مرحله اي که مخاطب با محصول و يا خدمات شما آشنا مي شود تا زماني که محصول و يا سرويس شما را خريداري مي کند و همچنين از خدمات پس از فروش شما استفاده ميکند، مراحل مختلفي را طي مي کند که به آن سفر مشتري گفته ميشود. (به سفر مشتري در ادبيات بازاريابي، قيف مارکتينگ هم گفته ميشود). يک سفرمشتري خوب که هم مشتري از آن راضي باشد و هم براي شما سودآور است، چهار بخش اساسي دارد:

1.منو بشناس

2.منو دوست داشته باش

3.به من اعتماد کن

4.از من خريد کن!

تقريبا هر چيزي که تا حالا فروخته ايد اين چرخه را طي کرده است، بعضي وقتا اين چرخه به اندازه يک چايي خوردن طول ميکشد، بعضي وقتا ممکن است تا 10 سال هم طول بکشد.

گام پنجم: طراحي سايت و اپليکيشن چاپ آنلاين

برخي به اشتباه تصور ميکنند که قبل از هر چيز بايد يک سايت طراحي کنند. سايت به تنهايي براي شما کاري انجام نميدهد و تاثيرگذاري آن به شدت وابسته به گام هاي ديگر است. بنابراين زماني براي طراحي و پياده سازي سايت و اپليکيشن هزينه کنيد که از درست بودن گام هاي قبلي مطمئن شده باشيد.

حتماً دقت کنيد که سايت شما امکانات زير را داشته باشد:

امکان محاسبه قيمت سفارش

مشاهده ليست قيمت

امکان ارسال و دريافت فايل

امکان پرداخت آنلاين

امکان استعلام قيمت براي سفارشات خاص

امکان چت و گفتگو ميان مشتري و شما

اطلاعات تماس شما کاملاً دم دست باشد

قالب سايت چاپ آنلاين

هيچ چيز مثل يک قالب شيک و حرفه اي نمي تواند حس اعتماد يک مشتري جديد را به تخصص و سليقه شما جلب کند. ساختار يک صفحه وب، رنگ بندي، دسته بندي اطلاعات و نحوه دسترسي به زيردسته ها قالب يک وبسايت را تشکيل مي دهند.

بکاربردن مناسب رنگ ها، بستگي به مخاطبان سايت دارد؛ نه خيلي جدي و نه خيلي پر زرق و برگ و جلف. وبسايت شما بايد بيانگر هويت برند شما و احساسات آن باشد.  کا کردن با آن هم بايد خيلي ساده باشد وگرنه مخاطبان کم حوصله که اتفاقاً اکثريت را تشکيل مي دهند فوراً سايت شما را ترک خواهند کرد.

محتواي سايت چاپ آنلاين

هر چيزي که در وبسايت وجود دارد، محتوا نام دارد. محتوا مي تواند متن، تصوير، ويدئو، فايل صوتي و غيره باشد. محتوا با اهميت ترين بخش وبسايت است که نقش بسزايي در رتبه بندي سئو در الگوريتم هاي جست و جوي گوگل دارد. محتوايي که شما توليد مي کنيد به مشتريان کمک ميکند تا کسب و کار شما را بشناسند، به برند شما اعتماد کنند، از شما خريد کنند و به شما وفادار بمانند.

گام ششم: جذب و آموزش منابع انساني

همه مديران موفق اتفاق نظر دارند که مهمترين سرمايه هر سازماني، کارکنان و منابع انساني آنها هستند و جذب منابع انساني دشوارترين مرحله در فرايندهاي منابع انساني هر شرکت و سازماني است. براي راه اندازي يک چاپ آنلاين موفق بايد روي اين موضوع وقت بگذاريد. به طور کلي به تخصص هاي زير در اين کار نياز خواهيد داشت:

مدير سايت

توانايي ها: تسلط به سيستم مديريت محتوا، تسلط نسبي به مباحث سئو (بهينه سازي براي موتورهاي جستجو)، آشنايي با فوتوشاپ

وظايف: ورود محتوا و تعريف محصولات در سايت، مديريت سايت

کارشناس محتوا

توانايي ها: آشنايي با تبليغ نويسي و کپي رايتينگ، تسلط به فتوشاپ، تسلط نسبي به نرم افزارهاي ويرايش ويدئو

وظايف: توليد محتواي متني، تصويري و ويدئويي در سايت و شبکه هاي اجتماعي

کارشناس فروش

توانايي ها: مهارت ارتباط تلفني و حضوري، آشنايي با چاپ و مفاهيم آن

وظايف: تماس تلفني و حضوري با مشتريان، پاسخگويي به سوالات مشتريان تلفني، چت سايت و شبکه هاي اجتماعي

کارشناس ديجيتال مارکتينگ

توانايي ها: مهارت در طراحي و اجراي کمپين هاي آنلاينف تسلط به سئو، ايميل مارکتينگ و سوشال مارکتينگ.

وظايف: طراحي و اجراي کمپين هاي بازاريابي ديجيتال

گام هفتم: بازاريابي چاپ آنلاين

چاپ آنلاين اساساً مربوط به تيم بازاريابي و فروش است در حاليکه خيلي از چاپخانه ها اين موضوع را به بخش فناوري اطلاعات خود مي سپارند. يعني به جاي تاکيد بر جنبه هاي فروش و بازاريابي، روي جنبه هاي فني آن زوم کرده اند. شکي نيست که فناوري اطلاعات بخش جدائي ناپذير و کليدي چاپ آنلاين است اما مشتريان مهمترين موضوع هر کسب و کاري هستند و تمرکز اصلي بايد معطوف به آنها باشد.

قبل از هرچيز فروشنده هاي خود را توجيه کنيد

هر چيزي يک محدوديتي دارد، چاپ آنلاين شما هم از اين قاعده مستثني نيست. خيلي ها بدون آنکه  تيم فروش خود را توجيه کنند، آن ها را يک راست مي فرستند توي گود: «خوب بچه ها حالا بريد بفروشيد، ببينم چيکار ميکنين». اگر توضيحات کافي به تيم فروش ندهيد آنها يک داستاني براي خودشان سر هم ميکنند، چون فروشنده ها قوه تخيلي خوبي دارند. يک داستان ساختگي کلي دردسر براي شما درست ميکند چون ممکن است به مشتري وعده وعيد هايي بدهند که در عمل امکان پذير نباشد.

بازاريابي ديجيتال چاپ آنلاين

اين روزها همه چيز در حال ديجيتالي شدن است، به خصوص بازاريابي! بازاريابي ديجيتال با اينکه مباني و اصول مشترکي با بازاريابي آفلاين دارد اما ابزارها و شاخص هاي آن کاملاً متفاوت است.
در ادامه انواع روش هاي بازاريابي ديجيتال را خلاصه وار معرفي ميکنيم.

بازاريابي محتوايي در چاپ آنلاين

بازاريابي محتوايي عملکردي شبيه آهنربا دارد؛ مردم جذب محتواي سايت شما مي شوند و با شما وارد يک رابطه طولاني و رضايتبخش مي شوند. رابطه اي که سرمنشأ فروش هاي موفق و دائمي محصولات و خدمات شماست. افراد ابتدا جذب محتواي شما مي شوند و اگر مسير درستي براي آنها طراحي کرده باشيد، براي دريافت محتواي بيشتر و ناب تر اطلاعات خودشان را در اختيار شما قرار خواهند داد. در خلال اين رابطه، آنها کم کم با شما و محصولاتتان آشنا مي شوند. اين آشنايي و اعتمادي که در پشت آن است، منشأ فروش هاي موفق و سودآور شرکت شما خواهد بود.

سئو مارکتينگ در چاپ آنلاين

سئو يا بهينه سازي براي موتورهاي جستجو (SEO) عملياتي است براي بهبود رتبه سايت شما در نتايج موتورهاي جستجو که مي تواند ارگانيک (طبيعي) باشد يا الگوريتمي. يکي از مهمترين منابع جذب مشتري در  کسب و کارهاي اينترنتي،‌ موتورهاي جستجو بخصوص گوگل هستند که نقشي حياتي دارند. به بياني ديگر مهمترين هدفي که سئو دنبال ميکند، هدايت بازديد کننده هدفمند به سايت شما به صورت رايگان است. کمتر روش بازاريابي را مي توان پيدا کرد که مشتريان واقعي را  به صورت رايگان به سمت شما هدايت کند. مي توان گفت که بازدهي سئو از هر روش تبليغاتي ديگري به مراتب بيشتر است.

سوشال مارکتينگ يا بازاريابي شبکه هاي اجتماعي

آنهايي که صاحب وبسايت هستند ميدانند که همه چيز گوگل نيست بلکه اين روزها شبکه هاي اجتماعي هستند که حرف اول را ميزنند. محتواي جذاب سايت شما اگر در شبکه هاي اجتماعي پروموت نشود،‌ در کنج انزواي سايت شما ميماند و خاک ميخورد! بنابراين اگر ميخواهيد زحماتتان در توليد محتوا به باد نرود، حتما بايد ظرفيت شبکه هاي اجتماعي را هم با خود همراه کنيد.

ايميل مارکتينگ

ارسال ايميل هزينه چنداني ندارد و يک‌ راه ارزان براي بازاريابي محصولات و خدمات است. قالب هاي آماده و جذابي هم وجود دارد که به سادگي ميتوانيد از آنها استفاده کنيد. با ايميل مارکيتينگ هر کسب و کاري ميتواند کمپين هاي موفقي اجرا کند و نگران هزينه هم نباشد. در زمان هم صرفه جويي مي شود.

سامانه چاپ مقوا را دنبال کنید تا با مقاله های جذاب و آموزنده ی بیشتری رو به رو شوید، خوشحال می شویم تا نکات مثبت و منفی مقاله را به ما بگویید.

منبع : چاپیروس


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *