معنی تراکت چیست؟

تراکت (فرانسوی : Tract) یا فلایر (انگلیسی : Flyer) نوعی تبلیغ بصورت آنی است . برای بیان خبر و یا آگاهی دادن یک موضوع در مدت زمانی مشخص و با بیانی مستقیم و بدون واسطه، جهت معرفی محصول یا خدمات مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد .

یک گالری، موسسه تجاری، فرهنگی، و غیره پس از انجام فعالیتهای روزمره و همیشگی، برای تغییر و تحول درروند عملکرد خود اقدام به چاپ و تکثیر تراکت می نماید تا اعلام کند که شیوه عملکرد و فعالیت آن واحد در یک مدت زمان معلوم تغییر نموده است .

کاغذ و چاپ تراکت :

در کنار طراحی، استفاده از کاغذ مناسب و چاپ با کیفیت نیز از عوامل تاثیر گذار در تبلیغات تراکتی است. تراکتها در انواع مختلف سیاه و سفید، رنگی، یک رو یا دورو به چاپ می‌رسند که بسته به نوع کار می‌توان از میان آن‌ها را انتخاب کرد.

کاغذهایی که برای چاپ تراکت مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

1.الوان رنگی

2.کاغذ تحریر سفید

3.کاغذ کرافت نخودی

4.کاغذ تحریر

5.کاغذ گلاسه

6.کاغذ کتان


تراکت‌های رنگی گلاسه نسبت به دیگر تراکت‌ها بیشتر سفارش داده می‌شوند که ممکن است کمی زمان‌بر باشد. اما اگر هدف چاپ سریع‌تر است، می‌توان از چاپ دیجیتال بهره برد.

نکته‌ای که در استفاده از کاغذهای گلاسه اهمیت دارد این است که این کاغذها بافتی دارند که ترکیب رنگ به خوبی بر روی آن‌ها می‌نشیند و تصاویر و نوشته‌ها در آن به خوبی و با کیفیت فوق‌العاده بالایی به چشم می‌خورد.

چاپ تراکت رنگی:

در چاپ تراکت‌های رنگی باید دقت بیشتری نسبت به چاپ تراکت‌های سیاه و سفید داشت. این نوع از تراکت‌ها عموما بیشتر از تراکت‌های سیاه و سفید نظر مشتریان را به خود جلب می‌کند.

بهترین اندازه برای تراکت‌ها کدامند؟

این سوالی است که ممکن است ذهن تمام موسساتی که برای اولین بار قصد چاپ تراکت را دارند به خود مشغول کند. عموما تراکت‌ها بر حسب موارد استفاده، سایزهای متفاوتی را به خود می گیرند که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود:

کاغذهای با سایز A7:

ابعاد در نظر گرفته شده برای این سایز 105 در 74 میلی‌متر است. این سایز کوچکترین سایزی است که در چاپ تراکت فوری پیشنهاد می‌شود. با استفاده از این سایز از تراکت می‌توان پیشنهادات مختلف خود را خیلی مختصر بیان کنید.

کاغذهای با سایز A6:

کاغذهای A6 همانند اندازه یک کارت پستال هستند. ابعاد این کاغذ 148 در 105 میلی‌متر است که امکان ارائه پیام دلخواه‌ را می‌دهد. از این کاغذ عموما برای چاپ اکثر تراکت‌ها استفاده می‌شود. 

کاغذهای با سایز A5:

A5 کاغذ دیگری است که مورد توجه بسیاری از کمپانی‌های و موسسات قرار می‌گیرد. چرا که با استفاده از فضای زیادی که در اختیار دارند می توانند پیام خود را به صورت کامل به عموم برسانند. این کاغذ در ابعاد 148 در 210 میلی متر به چاپ می‌رسد و یک راه موثر برای فروش کالا، در داخل نمایشگاه‌ها، قرار‌دادن درب منازل و کمپین‌های بازاریابی می‌باشد. 

کاغذهای با سایز A4:

کاغذ A4 شاید به نظر دارای فضای کافی و مناسب برای توضیحات مختلف باشد، اما چیزی که در مورد چاپ تراکت‌ها بسیار مهم است این است که مشتری بتواند آن را به راحتی با خود حمل کند. کاغذهای A4 عموما دارای ابعاد 297 در 210 میلی‌متر هستند و با اینکه دارای فضای کافی هستند اما شاید برای مشتریان چندان جالب نباشد. 

کاغذهای با سایز DL:

این نوع از کاغذها 1/3 کاغذ های A4 و در ابعاد 210 در 99 وجود دارند. این کاغذ‌ها به راحتی در جیب، جا می‌شوند و می‌تواند از آن‌ها در نمایشگاه‌های تجاری استفاده کنید.

کاغذ مربعی:

کاغذهای مربعی نوعی متفاوت از کاغذهای مخصوص چاپ تراکت هستند. انتخاب این نوع از تراکت‌ها سلیقه‌ای است. ابعادی که این نوع تراکت ها دارند در سه نوع 140 در 140، 148 در 148، 210 در 210 میلی متر می باشد. استفاده از این نوع کاغذ باعث برجسته شدن تبلیغات خواهد شد.

مقوا را دنبال کنید و تراکت مناسب با کسب و کار خود را سفارش دهید. دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *