چگونه می توان چاپی با کیفیت بر روی کارتن خود داشته باشیم ؟

همان طور که در مبحث بسته بندی محصولات گفته ایم، بسته بندی در بازاریابی و معرفی کسب و کار شما بسیار موثر است.شما می توانید با مطالعه ی مقاله اهمیت و چگونگی ورود صنعت بسته بندی در زندگی بشریت به طور کامل با ویژگی ها و فرایند اهمیت بسته بندی آگاه شوید.

کارتن (carton) نیز جزء بسته بندی به حساب می آید و در شناخت شما و معرفی شما به مشتریان خود بسیار موثر است، به همین علت چاپ بر روی کارتن ها نیز از اهمیت خاصی به مراتب برخوردار است.در این مقاله به انواع کارتن ها و انواع چاپ آن ها نیز می پردازیم و خواهیم گفت هر یک از چاپ ها برای چه کاری مناسب تر است.

کارتن ها به چند دسته تقسیم می شوند ؟

در اصل می توان گفت انواع کارتن ها به طور کلی به2دسته تقسیم می شوند :

1_ کارتن های عادی :

در اصل کارتن های عادی با استفاده از دو دستگاه برش و چاک درست می شود.حال شاید برای شما سوال پیش بیاید که چگونه و به چه صورت است؟در ابتدا با استفاده از دستگاه برش، عملیات برش دادن ورقه های کاغذ در جهت آماده سازی برای مراحل بعدی تولید صورت می گیرد. در اصل این دستگاه ورقه های کاغذ را خرد و برش می دهد.علاوه بر این، به طور همزمان عملیات خط انداختن و فیکس کردن را نیز انجام می دهد که باعث می شود طول و عرض کارتن و همچنین لب چسب های کارتن مشخص شود.یکی دیگر از دستگاه های مهم کارتن سازی، دستگاه چاک است که آن هم برای فیکس کردن و جدا کردن قسمتی از ورق به کار می رود.کارتن های عادی از اهمیت بالایی در صنعت کارتن سازی برخوردار است و به آن کارتن مادر نیز می گویند.

2_ کارتن های مدل دار یا دایکاتی :

این کارتن ها توسط دستگاه های دایکات تبدیل به کارتن می شوند.دستگاه های دایکات از قالب های فلزی درست شده است و انواعی دارد که باعث می شود کارتن های متنوع با شکل های متفاوت تولید شود.در این جا به چند نمونه از آن می پردازیم.

1.کارتن های سردخانه ای :

این کارتن ها دارای سوراخ هایی در بدنه خود هستند که بیشتر در صنایع دریایی و مواد غذایی مثل کارتن های میوه و…مورد استفاده قرار می گیرد.

2.کارتن های یک درب :

این کارتن ها از یک سمت فاقد ورق می باشند که بیشتر برای نمایش محصول نیز از آن استفاده می شود.شما می توانید با استفاده از این نوع کارتن هم از محصول خود محافظت کنید و هم به نمایش بگذارید.

3.کارتن های بدون درب :

این نوع مدل بیشتر برای محصولاتی چون اجاق گاز، یخچال و… مورد استفاده قرار می گیرد.

4.کارتن های دسته دار :

این مدل نیز بیشتر در بسته بندی قطعات فلزی مورد استفاده قرار می گیرد.

تمامی مدل هایی که گفته شد همه جزئی از کارتن های مدل دار می باشد که شما متناسب با نیاز خود، می توانید آن را سفارش دهید تا به محصولات شما خسارات جبران ناپذیری وارد نشود.

چاپ بر روی کارتن به چه صورت است؟

به طور کلی می توان گفت چاپ به دو روش صورت می گیرد :

1_ چاپ مستقیم :

این دسته از چاپ به صورتی است که طرح و یا نوشته را به صورت مستقیم بر روی کارتن، چاپ می کنیم.این نوع چاپ از طریق فلکسوگرافی انجام می شود.

فلکسوگرافی چیست ؟

فلکسوگرافی (phlexography) یا به زبان ساده چاپ فلکسو مثل یک مُهر لاستیکی می ماند که به صورت مستقیم بر روی کارتن نوشته یا عکس مورد نظرتان را چاپ و یا به عبارتی مُهر می کند.این مدل چاپ از سرعت بالایی برخوردار است.حال شاید سوال پیش بیاید که به چه صورت این چاپ انجام می شود؟در اصل چاپ فلکسو از کلیشه های ژلاتینی قابل انعطاف استفاده می کند که به صورت مستقیم با کارتن در تماس است، در واقع مانند یک مُهری می ماند که از ژلاتین های انعطاف پذیر درست شده است و نوشته یا عکس را به سرعت بر روی کارتن مُهر می کند.

در این روش بهتر است که فقط نوشته های خود را چاپ کنید زیرا عکس با این روش از کیفیت بالایی برخوردار نخواهد ماند.از مزایای این روش هم می توان به قیمت مناسب و همچنین چاپ بر سطح هموار و ناهموار نیز اشاره کرد.

2_ چاپ غیر مستقیم :

در این روش ابتدا نوشته یا عکس مورد نظر بر روی کاغذ چاپ می شود و سپس بر روی کارتن چسبانده می شود.چاپ غیر مستقیم از کیفیت بالایی نیز برخوردار است.چاپ غیر مستقیم از طریق چاپ افست یا لمینیتی صورت می گیرد.

چاپ افست یا لمینیتی چیست ؟

چاپ افست (offset lithography) از کیفیت بالایی برخوردار است.برای این نوع چاپ از ابزاری رابط به نام زینک یا صفحه های فلزی مسطح جهت انجام چاپ، مورد استفاده می شود.

می توان گفت چاپ افست عمدتا برای چاپ لیبل و یا برچسب ها مورد استفاده قرار می گیرد.در واقع به این صورت است که بعد از چاپ این برچسب ها آن را بر روی کارتن ها می چسبانند.از آنجایی که این نوع چاپ دو مرحله ای است و بیشتر برای کارتن های لمینیتی مورد استفاده قرار می گیرد، به آن چاپ لمینیتی هم نیز می گویند.

چاپ افست دارای چهار رنگ اصلی است که آن CMYK و شامل رنگ مشکی، زرد، قرمز و آبی می باشد که با ترکیب این چهار رنگ اصلی، میلیون ها رنگ از آن ها به وجود می آید.برای آشنایی با چاپ افست، خواندن مقاله ی مراحل چاپ افست چیست؟ را جزء واجبات کاری خود قرار دهید.

از این نوع چاپ برای چاپ عکس بر روی کارتن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا از کیفیت بالا و مطلوبی برخوردار است اما این را هم در نظر بگیرید که هزینه ی بالایی دارد ولی اگر در تعداد زیاد سفارش دهید هزینه ی آن کمتر می شود.

سامانه ی چاپ آنلاین زنگ چاپ تمام تلاش خود را می کند تا شما به طور کامل با انواع بسته بندی ها و چاپ موجود آشنا شوید و با علم و آگاهی کامل به سراغ این صنعت بیایید.خوشحال می شویم تا نظرات خود را درباره مفید بودن یا نبودن مطالب گفته شده برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *