چگونگی انجام چاپ سیلک از ابتدا تا انتها و کاربرد های آن

در ابتدا باید بدانیم که چاپ سیلک چیست؟نوعی چاپ تک رنگ یا چند رنگ است که توسط یک کلیشه(قالب)که از جنس ابریشم یا توری می باشد، عمل چاپ صورت می گیرد که این توری آغشته به داروی ژلاتین حساس به نور می باشد.در ابتدا برای چاپ سیلک، رنگ درون این قالب ها که از جنس ابریشم یا توری هست، ریخته می شود و بعد از آن با استفاده از غلطک یا کاردک رنگ از سوراخ های توری(قالب)رد می شود.اگر شما قسمت هایی را نمی خواهید رنگ از آن عبور کند، با استفاده از ماده ای به نام لاک حساس آن را می پوشانیم.در ادامه به مزیت ها و معایب این نوع چاپ می پردازیم، همچنین خواهیم گفت که در چه صنعت هایی بیشتر از این چاپ استفاده می شود و کاربرد دارد.

3 مزیت موجود در چاپ سیلک :

1_ سادگی و راحت بودن این روش، شاید یکی از بزرگترین مزیت های موجود باشد.

2_ قیمت تمام شده ارزان موجود در این روش، به خصوص چاپ بر روی لباس می توان جزء مزیت های آن به شمار بیاید که شما با سرمایه اندک می توانید یک کارگاه چاپ سیلک برای صنایع دستی خود راه بیاندازید.

3_ امکان چاپ بر روی مواد های مختلف از جمله : نایلون و نایلکس، چرم، کفش، جعبه، لباس، تقویم دیواری، انواع کارتن، تابلوهای هنری، گونی، پارچه، البسه و…

3 معایب موجود در این نوع چاپ :

1_ یکی از معایب موجود در این روش سرعت پایین چاپ می باشد.

2_ رزولوشن و کیفیت نهایی در این نوع چاپ از محدودیت هایی برخوردار است و ممکن است آن کیفیت مدنظر را به شما ندهد.

3_ یکی دیگر از معایب، محدودیت ترکیب رنگ می باشد که شما ممکن است آنچه که می خواهید از نظر رنگی را بدست نیاورید.

همانطور که گفتیم چاپ سیلک بر روی مواد های مختلفی انجام می شود، در این مقاله به چاپ سیلک بر روی پارچه و همچنین چاپ سیلک دستی نیز می پردازیم.

چاپ سیلک بر روی پارچه به چه صورت است ؟

چاپ سیلک بر روی پارچه را می توان از طریق 3 روش انجام داد که هر یک ویژگی های خاص خود را دارد.

1_ یکی از روش ها به این صورت است که شما می توانید شابلون یا توری خود را تهیه کنید و طرح مورد نظر خود را بر روی کاغذ طراحی کنید، طرح خود را بر روی پارچه بگذارید و پس از آن شابلون را بر روی آن قرار دهید و به طور دلخواه تصویر را بر روی لباس طراحی کنید.

2_ روش دوم را می توان اینگونه بازگو کرد که از روش اول بسیار ساده تر است، به این صورت است که شما می توانید لاک های مخصوص چاپ بر روی پارچه را تهیه کنید و طبق طرحی که دارید سوراخ های موجود بر روی شابلون یا توری را پر کنید تا طرح مد نظر شما بر روی پارچه حک شود.

3_ این روش از دو روش دیگر هزینه ی بیشتری دارد و باید بسیار مراقب باشید، به این صورت است که تمامی قاب را با لاک پر می کنید و بعد از آن در جای تاریک  لاک حساس به نور را به قاب زده و طرح مورد نظر خود را نیز بر روی کاغذ کالک می کشید.قاب یا شابلون را روی یک میز نور قرار دهید به گونه ای که نور بر زیر قاب جوری تنظیم شود که به لاک ها اصابت کندو پس از چند دقیقه طرح مدنظر بر روی پارچه حک شده است و شما به خوبی می توانید طرح مورد نظر خود را بر روی پارچه ببینید.

چاپ سیلک دستی چیست ؟

چاپ سیلک به دو صورت ماشینی و دستی انجام می شود.در حالت دستی آن می توان از شابلون یا کلیشه چاپ استفاده کرد که آن هم نیز با استفاده از 3 روش میز نور، قید نور و شابلون ساز انجام می شود.در ابتدای کار باید لایه ی نازکی از شابلون یا قالب را تهیه کنید و پس از آن  لایه ی نازکی از لاک حساس دیازو را روی آن می کشید وبا پرینت طرح درون دستگاه چاپ دستی قرار می دهید، دستگاه چاپ سیلک طرح را روی توری حک می کند.

چاپ سیلک دستی به دو روش کاربردی و هنری تقسیم می شود.

در روش کاربردی در تمامی مراحل کاربر نیز، از طراحی گرفته تا مراحل ساخت و چاپ وجود دارد.

در روش هنری تمام مراحل دست هنرمند ایتو کاربر هیچگونه دخالتی در هیچ مرحله ای ندارد.

فرایند چاپ سیلک دستی :

سیلک دستی به 3 روش انجام می شود.

1_ چاپ سیلک مسطح

2_ چاپ سیلک گود

3_ چاپ سیلک برجسته

طبق مطالب گفته شده شما می توانید از چاپ سیلک بر روی پارچه و مواد های مختلف استفاده کنید، همچنین این را هم در نظر بگیرید که این نوع چاپ برای چاپ تصویر استفاده می شود و این روش چاپ از طریق کشور ژاپن به سرتاسر جهان وارد شد و می توان گفت مخترع این روش را کشور ژاپن دانست.

انواع ویژگی های چاپ سیلک را می توان اینگونه نام برد.

1_  هدایای تبلیغاتی :شما می توانید از چاپ سیلک برای تبلیغات و برندیگ نیز استفاده کنید، این کالا ها می توانند شامل قطعات صنعتی و هدایای تبلیغاتی نیز باشند که به ترتیب برای قطعات صنعتی می توان به چاپ سیلک روی بادکنک، ورقه های فلزی، فیلتر خودرو، ظروف مواد غذایی و… و برای هدایای تبلیغاتی به  چاپ سیلک برروی حوله ، پارچه ، ساک خرید، تی شرت، نایلون و غیره اشاره نمود.

2_ هزینه : حتما برای شما اینگونه پیش می آید که در تیراژ پایین با مبلغ کم بخواهید چاپی را انجام دهید، چاپ سیلک بهترین گزینه در این شرایط برای شما می باشد.شما می توانید در تیراژ کم و با هزینه ی مناسب چاپ مورد نظر خود را انجام دهید.

3_ کیفیت چاپ و شفافیت : این را در نظر بگیرید که در این روش به علت ارتباط مستقیم مرکب یا رنگ با پارچه از دیگر روش ها به خصوص افست از کیفیت و شفافیت بالایی برخوردار است.شما می توانید در مقاله مراحل چاپ افست با کاربرد و مراحل چاپ افست آشنا شوید.

سامانه چاپ آنلاین زنگ چاپ را دنبال کنید تا با تمامی روش های موجود در چاپ و کاربرد های آن آشنا شوید.خوشحال می شویم تا نکات مثبت و منفی موجود در مقاله را برای ما بازگو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *